Mamy za sobą pierwszą fazę protestu. Przed nami 19 wrzesień. O ile 11 lipca 2011 – w epicentrum sezonu urlopowego chcieliśmy jedynie ostrzec rządzących przed nieprzestrzeganiem wypracowanej w 2008 r. „umowy”, o tyle 19 września niezbędna jest pełna mobilizacja. Zarówno prokuratorzy, jak i sędziowie rekomendują w tym terminie tylko dwie dopuszczalne formy – urlop na żądanie i honorowe oddawanie krwi. Chcemy by w większych miastach pod sądami i prokuraturami stanęły specjalne ambulansy. Ta akcja wpisze się w naturalny sposób w specyfikę naszego zawodu, w pojęcie służby na rzecz obywateli. Wpiszę się również w społeczne potrzeby bo krew jest potrzebna zwłaszcza o tej porze roku. Dlatego potrzebujący ta krew otrzymają. Od prokuratorów, pracowników prokuratury i sędziów. Hasłem pierwszej fazy protestu było rzymskie pacta sunt servanda. Przed samym protestem nasz Związek wystąpił do organizacji międzynarodowych – organów Unii Europejskiej i międzynarodowych stowarzyszeń sędziów oraz prokuratorów z interwencją w sprawie problemów poruszonych w Uchwale RG z 16 czerwca 2011 r. Przed drugim etapem akcji trzeba będzie sobie odpowiedzieć na pytanie czy wymiar sprawiedliwości w Polsce spełnia unijne standardy. To pytanie postawimy w okresie szczególnym – polskiej prezydencji w UE.
Poniżej zamieszczamy niektóre informacje o naszej lipcowej akcji oraz oświadczenie przygotowane dla mediów na specjalną konferencje prasową w siedzibie Stowarzyszenia „Iustitia” w Warszawie.
Mariusz Gózd i Jacek Skała w głównym wydani faktów TVN
Mariusz Gózd i Tomasz Salwa na konferencji prasowej w Warszawie
Barbara Chrobak i Jacek Skała – TVP Kraków
Justyna Plechowska – Łukowska TVP Bydgoszcz
Robert Zasada – Pomorska TV
W poniedziałek protest sędziów i prokuratorów przeciwko zamrożeniu waloryzacji płac – artykuł w Gazecie Prawnej
Protest przeciw psuciu prawa – artykuł w rp.pl
Zawieszone przesluchania – artykuł w Naszym Dzienniku
Prokuratorzy oddawali krew, sędziowie robili przerwy – artykuł w rp.pl
Sędziowie i prokuratorzy protestują – artykuł w tvp.info
Kilka tysięcy prokuratorów i sędziów protestowało przeciwko zmianom ustrojowym w wymiarze sprawiedliwości – artykuł w Gazecie Prawnej

Pliki do pobrania

Podziel się newsem: