Posiedzenie Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w dniu 25 czerwca 2008r. w Warszawie, zwołane w sprawie udzielenia przez Ministra Sprawiedliwości informacji m.in. na temat planowanych podwyżek uposażeń sędziów
W imieniu Ministra Sprawiedliwości w posiedzeniu wziął udział Podsekretarz Stanu Jacek Czaja. Z udzielonych przez niego informacji wynika, iż Ministerstwo Sprawiedliwości planuje od 1 stycznia 2009r. podwyższenie uposażeń sędziów i prokuratorów średnio o około 20%. Co najważniejsze – niezbędne środki zostały zaplanowane w budżecie Ministerstwa.
Precyzyjne wskazanie sposobu naliczania podwyżek nie jest jeszcze możliwe, bowiem celem Ministerstwa jest spłaszczenie różnic w wynagrodzeniach pomiędzy poszczególnymi szczeblami jednostek organizacyjnych i doprowadzenie do takiej sytuacji by od 1 stycznia 2009r. podwyżki dla sędziów i prokuratorów jednostek rejonowych wyniosły około 20% uposażeń, okręgowych – około 15%, zaś apelacyjnych około 10%.
Szczegółowe założenia w tym zakresie Pan Minister Jacek Czaja przedstawi na ostatnim przed wakacjami posiedzeniu Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, które odbędzie się w okresie pomiędzy 22 a 25 lipca br.
Ponadto, również w dniu 25 czerwca 2008r. Sejm znowelizował ustawę o prokuraturze poprzez likwidację awansów poziomych oraz wprowadzenie w ich miejsce trzeciej stawki awansowej. Nowelizacja ta, zgodnie z jej treścią, powinna wejść w życie w dniu 30 czerwca 2008r.
Z informacji uzyskanych od posłów PiS wynika jednak, że jest bardzo mało prawdopodobne by Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał tę ustawę. Zdaniem posłów PiS nowelizacja może zostać zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego z uwagi na niedopuszczalne uchwalenie jej w trybie pilnym. W takim przypadku oczekiwanie na werdykt Trybunału może potrwać nawet kilka miesięcy. Jeżeli istotnie Pan Prezydent nie podpisze tej ustawy – z dniem 1 lipca 2008r. wejdą w życie regulacje dotyczące awansów poziomych.
W tej sytuacji warto by uprawnieni prokuratorzy, którzy w jednostkach rejonowych lub okręgowych przepracowali ponad 15 lat – złożyli drogą służbową stosowne wnioski o awanse do jednostek odpowiednio okręgowych lub apelacyjnych.
O wszelkich nowych planach i zamierzeniach Ministerstwa Sprawiedliwości będziemy informować na bieżąco.

Podziel się newsem: