18 lipca 2024 r. w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli ZZPiPP RP. Stronę rządową reprezentowali: Arkadiusz Myrcha Sekretarz Stanu oraz prokuratorzy Marek Jamrogowicz-Zastępca Prokuratora Krajowego i Jarosław Onyszczuk–Dyrektor Biura Prezydialnego. Celem spotkania było ustalenie trybu prac nad aktem prawnym kompleksowo regulującym pragmatykę zawodową pracowników prokuratury. Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP reprezentowali Zastępcy Przewodniczącego – Agnieszka Nowaczyk i Tomasz Salwa oraz członkowie Prezydium – Elżbieta Jędrzejewska – Formanek i Joanna Zaroślak. Już na poprzednim – kwietniowym spotkaniu z Ministrem Adamem Bodnarem przedstawiliśmy kompleksowy projekt uregulowań dotyczący statusu pracowników prokuratury. Opiera się on o dwa kluczowe założenia:powiązanie płac z wynagrodzeniami orzeczniczymi poprzez przyjęcie, iż pracownik prokuratury na pierwszym stanowisku otrzymuje 50 % wynagrodzenia prokuratora w 1 stawce awansowej i wprowadzenie sytemu stawek awansowych co 5 lat o charakterze obligatoryjnych na wzór stawek otrzymywanych przez prokuratorów.
Na wspomnianym spotkaniu rozpoczęła się dyskusja w jakiej formule należałoby wprowadzić te regulacje. I tu mamy 3 możliwości – odrębną ustawę regulującą status pracowników prokuratury, ustawę regulującą status pracowników prokuratury i sądów jak dotychczas oraz wprowadzenie do ustawy prawo o prokuraturze zmian polegających na kompleksowym uregulowaniu statusu pracowników Prokuratury. Na spotkaniu Minister powołał zespół do spraw wypracowania zmian w ustawie Prawo o prokuraturze złożony z przedstawicieli Prokuratury Krajowej, Komisji Kodyfikacyjnej oraz strony związkowej. Pierwsze spotkanie przewidziane jest na sierpień. Dyrektor Debartamemtu Legislacyjnego oświadczył że zapoznała się z propozycjami ZZPiPP RP przedstawionymi na ostatnim spotkaniu. Przygotowuje na nie odpowiedź i przedstawi ją przed kolejnym spotkaniem. Na tą chwilę nie ma wypracowanej koncepcji jaki akt prawny ma regulować statutu urzędników prokuratury. Zastępca Prokuratora Krajowego Marek Jamrogowicz zapewnił że Prokuratura w ramach budżetu do końca roku znajdzie pieniądze dla pracowników. Nie podał jednak kiedy i jakie kwoty. Oświadczył również, że odpowie na pismo dotyczące nagród, które w wysokosci 3 % otrzymali pracownicy sądów przy pominięciu zatrudnionych w Prokuraturze. W trakcie spotakania strona rządowa nie udzieliła odpowiedzi na kluczowe, nurtujące pracowników pytania:
Czy odbyły się rozmowy z Ministerstwem Finansów w naszej sprawie? Jakie są ich rezultaty choćby w kontekście w kontekście deklarowanej przez PK kwoty 80 mln na doraźne rozwiązania? Jakie rozwiązania doraźne i systemowe są planowane w stosunku do pracowników prokuratury? Jak oszacowano koszty tych rozwiązań? Czy w projekcie budżetu na 2025 r przewidziano na to środki? Pytania te mają kluczowe znaczenie w kontekście wywiadu prokuratora Dariusza Korneluka dla Gazety Prawnej z tego tygodnia, w którym wyraził on nadzieje, że Ministerstwo Finansów „zrozumie potrzeby pracowników” oraz poinformował, że ma „olbrzymie wsparcie Prokuratora Generalnego.” Czas na konkrety.