6 grudnia na posiedzeniu w warszawie Rada Główna zajęła się ponownie wynagrodzeniami pracowników prokuratury i sądów. Jak podkreślono w najnowszym stanowisku Związku: „Marsz gniewu” nie spotkał się z jakimkolwiek odzewem ze strony władz. państwowych. Na złożone w Sejmie oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów petycje nie uzyskano żadnej odpowiedzi.
Jedynym ale niezwykle ważnym wymiernym rezultatem „Marszu gniewu” były deklaracje komitetów wyborczych, które w niedługim okresie czasu utworzą rząd koalicyjny. Komitety te zadeklarowały zgodnie, iż z dniem 1 stycznia 2024 r. państwowa sfera budżetowa, w tym pracownicy prokuratury i sądów otrzymają podwyżki wskaźnikowe w wysokości co najmniej 20 %.
Mając na względzie owe zobowiązania apelujemy o niezwłoczną korektę projektu ustawy budżetowej na 2024 r. i określenie w nim średniorocznego wskaźnika wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w wysokości co najmniej 20 %. W uchwale adresowanej między innymi do Marszałka Sejmu zaapelowano o zwołanie debaty w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz zainicjowanie prac nad rozwiązaniami systemowymi – powiązaniem płac pracowników prokuratury z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce oraz stworzeniem czytelnej ścieżki awansu finansowego. Zachęcamy do zapoznania się z treścią Uchwały.